Aktuális órák • Ongoing classes
- A hatha jóga célja az egyensúly megteremtése és fenntartása. Egészséges test, nyugodt lélek, éber tudat - harmónia a mindennapokban.
- • Harmonizálja a test energiáit, a vérkeringést, az idegrendszer és a hormonrendszer működését
- • Oldja az energetikai blokkokat, méregtelenít és fiatalít
- • Fejleszti a koncentrációs képességet, erősíti a belső egyensúlyt
- • Nyújtja, lazítja és erősíti az izmokat
- • Edzi az ereket és az idegeket
- • Javítja a testtartást, korrigálja a tartáshibákat
- • Növeli a test és a tudat rugalmasságát, fokozza a hajlékonyságot
• Elősegíti az egészség megőrzését, segíti a gyógyulást
- Klasszikus hatha jóga a Himalájai Tradíció szerint
- A „Ha” jelentése Nap, a „Tha” jelentése Hold. A hatha jóga kiegyensúlyozza a Nap és Hold jellegű energiákat fizikai, érzelmi és mentális és síkon, lényege az egyensúlyban rejlik. Ez a legelterjedtebb jógairányzat a világon, amelyből számos kisebb-nagyobb iskola és stílus alakult ki.
- A Himalájai Jóga Tradíció a himalájai barlangkolostorokban élő mesterektől származó meditatív hagyomány, amely több, mint 5000 éves élő mester-tanítványi láncolaton keresztül (guru parampara) közvetíti a tanításokat. A hagyományvonal guruláncolatához tarozik Patandzsali, Vjásza, Sankarácsárja, Bengáli Bábá, Mahávatár Baba, Szvámí Ráma és a tradíció jelenlegi spirituális vezetője Szvámí Véda Bháratí. A tradíció fő célja az emberi lényekben az isteni láng felszítása és az emberiség önzetlen szolgálata; a szeretet kifejezése gondolatok, szavak és tettek segítségével. A hagyományvonal magasabb szintű gyakorlataihoz Patanjali rádzsa jógája szolgál alapként, filozófiai szinten pedig az Advaita Védanta nemkettős hagyományát követi.
- Az ászanagyakorlás során célunk az erőnlét és a hajlékonyság fokozása, a koordináció és az egyensúlyérzék fejlesztése, az izületek teljes átmozgatása, a megrövidült izmok nyújtása, gerinc karbantartása, ezáltal egy funkcionálisan egészséges test elérése. A gyakorlással edzük a keringési rendszert, fokozzuk az erőnlétet, kialakítjuk a helyes légzést, optimalizáljuk a hormonrenszer működését, karbantartjuk az idegrenszert. Mindez fizikai egészséget, mentális felszabadulságot, szellemi nyitottságot és lelki könnyedséget, vagyis egy kiegyensúlyozott, boldog létállapotot eredményez és alapját képezi a relaxációs és tisztítógyakorlatok illetve a meditáció gyakorlásának.
Az órát kezdőknek, haladóknak és otthon gyakorlóknak egyaránt ajánljuk.
- A Hatha Jógáról
- A hatha jóga lényege az egyensúlyban rejlik. Ahogy a hatha név kifejezi a Nap és a Hold aktív és passzív jellegét, úgy jelenik meg az aktivitás és a nyugalom egyensúlya minden egyes órán. Ez az egyensúly valósul meg minden egyes gyakorlatban. A hatha jóga középpontjában álló fizikai gyakorlatokban az erőfeszítés ellazulással társul, ezért nincs erőlködés. Az erőlködés ugyanis hátráltat, mivel a cél egy felszabadult, mentálisan és testileg kiegyensúlyozott állapot elérése.
- A jóga egyik fontos eleme a figyelem vezetése a testben, a testérzet figyelés. Ez megjelenik mind az ászanák során, ahogy megfigyeljük, hogy mely ízületünk vagy izomcsoportunk feszül vagy nyúlik, mind a légzőgyakorlatok alatt. Ezáltal fokozatosan kialakul a testtudatosság. Mivel a gyakorlatok alatt folyamatosan a jelen pillanatban időzik a figyelem, az ember automatikusan kikapcsolja a napi problémákat.
- A gyakorlatokat a tanár a résztvevők felkészültségéhez, pillanatnyi fizikai és lelki állapotához igazítja. A statikus és dinamikus elemek egyaránt jellemzőek az órákon, a gyakorlás lehet áramló jellegű vagy irányulhat valamely központi gyakorlat elsajátítására, de lehet elemző, műhely jellegű foglalkozás is.
- A hatha jóga gyakorlásával elérhetjük a test megfiatalodását, az ideális testsúlyt és annak megtartását. Edződik a szív- és érrendszer, az idegrendszer, az emésztő szervrendszer, a légzőrendszer. Nő a vitálkapacitás, az izmok megerősödnek, rugalmassá válnak, testünk hajlékony lesz. Fizikumunkkal való munkánk a lelki folyamatokat is befolyásolja. A testben elraktározott mentális feszültségek kioldásával kiegyensúlyozottabbá, nyugodtabbá válunk. A gyakorlás során kialakult tudatosság lassan az egész életetre kiterjed, tudatosabbak leszünk valódi szükségleteink felől, akár táplálkozásunk, akár alvási szokásaink, akár az aktivitás-pihenés helyes arányának megtalálása tekintetében. Egy átlagos gyakorló jógaóra az egészség fenntartását, a szervezet működésének jobbá tételét segíti fizikai, mentális és lelki szinten. Bármilyen komolyabb szív- és érrendszeri, mozgásszervi vagy mentális probléma esetén terápiás jóga gyakorlása javasolt, mely kimondottan az adott probléma kezelése érdekében kerül összeállításra.
- „A változást, amelyet látni szeretnél a világban, először önmagadon kell tapasztalnod.” Mohandas Karamchand Gandhi
- A hatha jóga, mely ősi bölcsességként maradt ránk régi korok mestereitől, több mint mozgásrendszer, több mint formális gyakorlatok sora, hiszen olyan eszközt ad gyakorlójának kezébe, mely által filozófiája megvalósítható, megtapasztalható. A gyakorlás elkezdésével hamarosan egyértelművé válik, hogy a test síkján előidézett változások - az izmok erősítése, nyújtása, lazítása, a légzés tudatosítása - változásokat okoz testi, lelki és mentális folyamatainkban egyaránt. Ahogy a test tanul, úgy tanul az elme is, és ahogy mi magunk változunk, átalakul a világ is körülöttünk.
- A rövid elcsendesedés a jógaórák elején annak az ideje, hogy magunk mögött hagyjuk a napi gondokat, a rohanást és lélekben is megérkezzünk az órára. Figyelmünk lassan elengedi a külvilág moraját és a légzés finom áramlásának nyugalma felé fordul. Testünk alapos átmozgatását követően statikus testhelyzetek fokozatos felépítése és finomítása, illetve dinamikusan áramló gyakorlatok váltják egymást. Különböző pozíciókban időzve, erősítjük, nyújtjuk az izmokat és szalagokat, átmozgatjuk az ízületeket, hatást gyakorlunk az emésztés folyamatára, a belső elválasztású mirigyek működésére, hangoljuk az idegrendszert, figyelemösszpontosító képességünk is alaposan megedződik. Minden jógaóra egy ívet alkot: finom átmozgatástól haladunk az erőteljesebb gyakorlatok felé, majd a fokozatos levezetést követően az óra végi relaxációban lehetőségünk van test és elme teljes mértékben való ellazítására.
- Classical hatha yoga according to the Himalayan Tradition
- One of the original six branches of yoga from which other styles grew, hatha encompasses almost all types of modern yoga. A combination of asanas and pranayama bringing a balance between the mind and the body, creating physical health, strenght and inner harmony within the self. Calming down and de-stressing while still getting the physical benefits of yoga. “Ha” means Sun and “Tha” means Moon. Hatha yoga balances and unites these opposite forces, sunish and moonish energies and was originally meant to prepare the body for meditation.
- The systematic yoga practice of the the Himalayan Tradition comes from the ancient cave monasteries of the Himalayas, the source of the mystical Shangrila or Shambala. This lineage of teachers is at least 5,000 years old, though eternal in nature. It includes Swami Rama and his teachers Bengali Baba, who is disciple of Mahavatar Baba, known as Babaji. The tradition of the Himalayan masters encompasses all of the yogas. Self-Realization comes through Yoga meditation of the Yoga Sutras, the contemplative insight of Advaita Vedanta, and the intense devotion of Samaya Sri Vidya Tantra, the three of which complement one another like fingers on a hand. The Tradition employs the classical approaches of Raja, Jnana, Karma, and Bhakti Yoga, as well as Hatha, Kriya, Kundalini, Laya, Mantra, Nada, Siddha, and Tantra Yoga. Together, they guide one directly through the layers (koshas) of our being to the direct experience of the center of consciousness. Asana practice, relaxation, yoga breathing (pranayama), contemplation and mediration finally converge into a unified force directed towards the final stage, piercing the pearl of wisdom called bindu, leading to the absolute.
„You must be the change that you wish to see in the world.” Mohandas Karamchand Gandhi