- "Még a vénember is megfiatalodhat, ha rendszeresen gyakorolja az uddiyana bandhát.” Hatha Jóga Pradipiká
A bandha szó zárat, zsilipet, szelepet jelent. Amikor bandhát végzünk, bizonyos testrészeinknél, ellenőrzött módon feltartóztatjuk, gátoljuk az energia áramlását. Ennek következtében a bandha oldásakor az energia erősebben, nagyobb mennyiségben áramlik szét a testben.
- Az energia irányításának és a prána megtartásának technikája
A bandhák, az energiaáramlást szabályozó izomkontrakciók, az energiát hivatottak szabályozni és a megfelelő irányba terelni. Céljuk, hogy meghatározott területen „bezárva” tartsák a pránát, hogy áramlását, a zár oldásával, a szusumná nádiba irányítsák. Fizikai szinten bizonyos izmok, energetikai szinten a megfelelő csakrák aktiválását jelentik. A bandhák növelik az idegrendszer tónusát, gátolják az energiavesztést, segítenek az energiát alacsonyabb szintről magasabb régiókba vezetni, azaz transzformálni. Befolyásolják az adott terület vérellátását, izomtónusát, általános kondícióját. Mint érzetsajátosság, nagyfokú interoceptikus tapasztalatokhoz vezetnek. Sokszor indirekt módon jönnek létre különbözó ászanák közben, például a passzív uddiyana bandha addhomukhasvanaszánában. Mudrákkal és pránajámával kombinálva segítik a magasabb szintű jógagyakorlást.
- Ahová a figyelem irányul, oda irányul az energia
A bandhák az energia szétszóródását hivatottak megakadályozni, a felébresztett energia megtartásának érdekében alkalmazzuk őket. Bandhák segítségével irányítható az eneria a megfelelő helyre, anélkül, hogy kárt okozna. Az energia helytelen befolyásolása főként az idegrendszert károsítja. A három bandha: mula bandha (gyökérzár), a jalandhara bandha (áll- vagy torokzár) és az uddiyana bandha (rekeszizom emelés vagy gyomorzár). A három bandha egyidejű végrehajtása a maha bandha (nagy vagy tökéletes zár). A bandhák mesteri szintű elsajátítását a mula bandhával érdemes kezdeni. A bandhák gyakorlása általában visszatartott légzéssel, légzésszünet alatt történik. A mula bandha és a jalandhara bandha mind belégzés utáni, mind kilégzés utáni légzésszünet mellett végezhető, az uddiyana bandha és a maha bandha viszont csak kilégzés utáni légzésszünet mellett.
- A bandhák jótékony hatásai
- A bandhák gyakorlása által masszírozzuk az izmokat és a belső szerveket. Ezeknek a területeknek megnövekszik a vérellátottsága, ami elősegíti a szervezet tisztulását. Mivel a bandhák eltorlaszolják és felduzzasztják a véráramot, oldásukkor friss vér áramlik az adott testrészbe, elsodorva a régi, elhalt sejteket. Mindez javítja valamennyi szerv működését és élénkíti a keringési rendszert. A bandhák hatnak ezenkívül az agyközpontokra, valamint a nádikra és a csakrákra. Tisztítják az energiacsatornákat, oldják a blokkokat, fokozzák az energiaáramlást. Stresszoldó hatásúak, csillapítják az elme nyugtalanságát és belső egyensúlyt teremtenek. A bandhák befolyásolják a belső elválasztású mirigyeket. Mivel a mirigyek szoros kapcsolatban vannak a csakrákkal, természetesen a csakrákat is befolyásolják. Amikor a csakrákat stimuláljuk, akkor a szervezet minden aspektusát befolyásoljuk, életerővel töltjük fel.
Figyelmeztetés: A bandhák gyakorlásához csak akkor kezdjünk hozzá, ha előtte hosszabb időn keresztül rendszeresen gyakoroltuk a megelőző szintek légzéstechnikáit.
- Mula bandha: Gát összehúzás
- Alaphelyzet: meditációs ülés
- Összpontosítás: a muladhara csakrára
- Légzés: mély belégzés után légzésszünet
- Ismétlés: 3-5 kör
- A gyakorlat menete: Mély belégzés után tartsuk vissza a légzésünket. Támasszuk a kezünket a térdre, emeljük a vállunkat és egyenes törzzsel enyhén dőljünk előre. Összpontosítsunk a muladhara csakrára és erősen húzzuk össze a medencefenék izmait. Izomösszehúzás alatt tartsuk vissza a légzést mindaddig, amíg tudjuk és amíg kényelmesnek érezzük. Hosszú kilégzés alatt térjünk vissza alaphelyzetbe. Normál légzéssel maradjunk ebben a helyzetben.
- Jótékony hatásai: Erősíti a medence záróizmait, a medencefenék mélyizmait, hatékony inkontinencia és aranyérpanaszok ellen, javítja a medencetájék vérellátását. Nyugtatja az elmét és a vegetatív idegrendszert. Finomenergetiaki síkon a mula bandha tisztítja a muladhara csakrát és serkenti annak működését. Felébreszti tudatunk szunnyadó részeit és a kundalini shaktit.
- A gátizomzat összehúzása stimulálja a szenzomotoros és autonóm idegrendszert is. A gáttájék stimulációja aktiválja a gerincoszlop paraszimpatikus idegszálait, amelyek a gátnál erednek. A paraszimpatikus idegszálak kizárólag a nyaki és szakrális vagy gáti szakaszból indulnak ki, míg a szimpatikus idegszálak a gerinc mellkasi és ágyéki szakaszából erednek. A bandhák végrehajtása kísérletileg bizonyítottan felerősíti a paraszimpatikus idegrendszer működését, ezáltal csökkenti a szívritmust, a légzés sebességét és a vérnyomást, relaxált és nyugodt tudatállapotot idézve elő. A mula bandha a szimpatikus idegrendszert is stimulálja, de sokkal kisebb mértékben. Mindkettő egyidejű stimulálása elősegíti az idegrendszer harmóniába kerülését. Ez határozottan visszahat a hipotalamusz működésére, ami az összes belső elválasztású mirigyet irányítja és a limbikus (érzelmi) rendszerbe valamint az agykéregbe juttatja az információt.
Figyelmeztetés: A mula bandha hosszabb ideig tartó, intenzív gyakorlása csak a tapasztalt jógaoktató irányításával végezhető.
- Uddiyana bandha: A rekeszizom emelése
- Alaphelyzet: meditációs ülés vagy állás
- Összpontosítás: a manipura csakrára
- Légzés: teljes kilégzés után légzésszünet
- Ismétlés: 3-5 kör
- A gyakorlat menete: Lélegezzünk ki teljesen és tartsuk vissza a légzést. Támasszuk a kezünket a térdre, emeljük a vállunkat és egyenes törzzsel enyhén dőljünk előre. Ha állva végezzük a gyakorlatot, lépjünk kis terpeszbe és enyhén hajlítsuk be a térdet. Összpontosítsunk a manipura csakrára, és amennyire tudjuk, húzzuk a hasizmainkat, befelé és felfelé a hasüregbe. Maradjunk ebben a helyzetben, amíg kényelmesnek érezzük. Lazítsuk el az izmokat és mély belégzés közben térjünk vissza alaphelyzetbe. Normál légzés mellett maradjunk ebben a helyzetben.
- Jótékony hatásai: Működésbe hozza és tisztítja a manipura csakrát és a plexus solarist (napfonatot). Élénkíti a bélműködést, hatékony szorulás ellen. Serkenti a hasnyálmirigy működését, kiegészítő terápia cukorbetegség esetén. Erősíti az immunrendszert. Kiegyensúlyozólag hat a kedélyállapotra, csillapítja a bosszúságot és a haragot, jótékony levertség esetén.
- A hasizom behúzása összepréseli az emésztőszerveket, a nemi mirigyeket, a veséket és legfőképpen a napfonatot. Ez az idegfonat, amelyet a “gyomorban lévő agynak” is neveznek, miközben összepréselődik, egy energiafolyamot hoz létre a gyomorban és a mellkasban. Ez az energia gyógyító hatású és tudatosan is hasznosnak éljük meg, mivel hozzájárul jólét érzésünkhöz. Az uddiyana bandha tonizálja a szimpatikus idegrendszert, ezáltal hatékonyabb munkára készteti. Arra is képessé tesz, hogy irányításunk alá vonjuk a szimpatikus idegrendszert és elősegítjük, hogy megfelelően reagáljon bizonyos helyzetekre. Ezáltal elkerülhetjük a stresszt és a pszichoszomatikus betegségeket.
Figyelmeztetés: Csak éhgyomorral, szigorúan józan állapotban végezzük a gyakorlatot. Magas vérnyomás esetén ez a bandha mellőzendő.
- Jalandhara bandha: Állzár
- Alaphelyzet: meditációs ülés
- Összpontosítás: a vishuddhi csakrára
- Légzés: mély belégzés után légzésszünet
- Ismétlés: 3-5 kör
- A gyakorlat menete: Lélegezzünk be mélyen és tartsuk vissza a légzést. Támasszuk a kezünket a térdre, emeljük a vállunkat és egyenes törzzsel hajoljunk kissé előre. Az állunkat húzzuk be, majd szorítsuk erősen a mellkashoz, illetve a két kulcscsontközé úgy, hogy ezzel teljesen elzárjuk a lég- és a nyelőcsövet. Összpontosítsunk a vishuddhi csakrára és tartsuk vissza a légzést, amíg kényelmesnek érezzük. Emeljük a fejünket és hosszú kilégzésközben térjünk vissza alaphelyzetbe. Normál légzés mellett egy ideig nyugodjunk ebben a helyzetben.
- Jótékony hatásai: Feléleszti az energiaközpontokat, különösen a vishuddhi csakrát. Fejleszti a légzés hosszabb ideig történő visszatartásának képességét valamint az összpontosító képességet. Gyógyító hatást fejt ki torokbántalmak esetén. Serkenti és egyben kiegyensúlyozza a pajzsmirigy működését.
- A torok izmainak összehúzása megnyújtja a nyakat és húzza a gerincvelőt valamint az agyat. Ez finoman hat az agyalapi és a tobozmirigyre, miközben az áll előrehajtása befolyásolja a pajzsmirigyet, a mellékpajzsmirigyet és a csecsemőmirigyet. A jalandhara bandha stimulálja a paraszimpatikus gerinctájékot a nyúltagyban (az agy és a gerincvelő találkozásánál), ami a szívritmus, a légzés, a vérnyomást szabályozásáért felelős. A karotiszöböl idegekre is nyomást gyakorol, ez elősegíti a vérnyomás csökkenését és a vérnyomásszabályozást, tompítja a vérnyomásingadozást. A szimpatikus idegtónus csökkenése relaxáló hatású, nyugalom és általános jólét érzés uralkodik el rajtunk.
Figyelmeztetés: A légzést csak addig tartsuk vissza, amíg nem esik nehezünkre. Pajzsmirigyproblémák esetén kérjük ki orvosunk tanácsát.
- Akashi mudra: Pillantás az égre
- Ez a mudra a jalandhara bandha kiegészítő gyakorlata.
- Alaphelyzet: meditációs ülés
- Összpontosítás: a vishuddhi csakrára és a szahasrára csakrára
- Légzés: mély belégzés után légzésszünet
- Ismétlés: 3-5 kör
- A gyakorlat menete: Lélegezzünk be mélyen és hajtsuk hátra a fejet, nézzünk felfelé. Tartsuk vissza a légzést, amíg kényelmesnek érezzük, majd a kilégzés alatt térjünk vissza alaphelyzetbe. Normál légzés mellett maradjunk egy ideig meditációs ülésben.
- Jótékony hatásai: Kedvezően hat a vishuddhi csakrára, a pajzsmirigy műkösésére, harmonizálja a nádikat. Nyugodt és emelkedett gondolatokat ébreszt, mivel elzárja az alulról érkező energia útját és lefelé vezeti a sahasrára csakra energiáját.
Figyelmeztetés: Az akashi mudrát soha ne végezzük állva, csakis ülőhelyzetben. Nyakcsigolya problémák és szédülékenység esetén ne hajtsuk túl mélyen hátra a fejet.
- Maha bandha: Tökéletes zár
- Alaphelyzet: meditációs ülés
- Összpontosítás: a muladhara, a manipura és a visuddhi csakrára
- Légzés: teljes kilégzés után légzésszünet
- Ismétlés: 3-5 kör
- A gyakorlat menete: Üljünk egy kényelmes meditációs helyzetbe. Mélyen lélegezzünk be, majd a szájon át hosszan lélegezzünk ki. Tartsuk vissza a légzést. Tenyérrel támaszkodjunk a térdre, emeljük a vállat és egyenes törzzsel enyhén dőljünk előre. Végezzünk jalandhara bandhát és összpontosítsunk a vishuddhi csakrára. Végezzünk uddiyana bandhát és összpontosítsunk a manipura csakrára. Végezzünk mula bandhát és összpontosítsunk a muladhara csakrára. Maradjunk ebben a helyzetben, amíg a légzés visszatartása nem esik nehezünkre. Oldjuk a bandhákat ugyanabban a sorrendben, ahogy felvettük őket. Lélegezzünk be mélyen és térjünk vissza kiindulóhelyzetbe. Normál légzés mellett maradjunk ebben a helyzetben.
- Jótékony hatásai: Kedvezően hat az egész szervezetre, a vegetatív idegrendszerre, a szervekre, az izmokra, a hormonháztartásra valamint az idegekre, és lelki hatása is jelentős.
Figyelmeztetés: Lásd az egyes bandháknál tett megjegyzéseket.
- “A Jóga-Szútra szerint a bandha a tudat egy bizonyos tárgyhoz vagy helyhez (desha) kötésére utal, ami a koncentráció valódi lényege.” Georg Feuerstein
- Az első dolog, amit a bandhák gyakorlása során meg kell érteni, hogy az egyes izomcsoportok összehúzása során energetikai kapukat nyitunk meg. A szusumnán három csomó van: a múládhára és a szvádhisthána csakrával kapcsolódó brahma granthi, a manipúra és az anáhata csakrákval kapcsolódó visnu granthi, és a visuddhi és az ágjá csakrával kapcsolódó rudra granthi. A három bandha segítségével ezeket a csomókat tudjuk oldani és szabaddá tehetjük a szusumnát a kundalini áramlása számára. Ez három izomcsoport összehúzása által jön létre: gátizomzat, hasfal illetve rekeszizom és a torok körüli izmok. A mula bandha oldja a brahma granthit, ami lehetővé teszi a kundalini ébredését és elindulását fölfelé. A mula bandha aktiválja a múládhárát és a szvádhisthánát (a gyökér- és az élmény- vagy szex-csakrát). Az uddiyana bandha aktiválja a manipúrát és az anáhatát (a köldök-csakrát vagy napfonatot és a szív-csakrát) és oldja a visnu granthit. A jalandhara bandha aktiválja a visuddhit és az ágját (a torok-csakrát és a homlok-csakrát vagy harmadik szemet) és oldja a rudra granthit. Ezen túljutva a kundalini visszaesésének veszélye megszűnik.
- A mula bandhával a kundalini tűzenergiáját ébresztjük fel, aminek tisztító hatása van. Amikor ez egyesül a manipúrában található “Nappal”, akkor az uddiyana bandhával tovább szítjuk és felfelé áramoltatjuk a tudatunkat. A mula bandha gyakorlásával a kundalinit bejuttatjuk a szusumnába, a jalandhara gyakorlásával lezárjuk annak felső végét, az uddiyana bandha segítségével pedig növeljük annak belső nyomását. A kundalini ebben az értelemben véve mintegy rakétahajtóműként működik és a tudat magasabb szintek felé tartó haladását segíti elő.
A fejtető hátsó részén található a bindu viszarga, amit szóma-csakrának is neveznek. A szóma az istenek nektárja és a Hold másik neve. A bindu jelentése pont vagy csepp, a viszarga jelentése pedig csepegtetve vagy csepenként önteni. A binduból a szóma vagy másnéven amritá, a “halhatatlanság nektárja” csöpög alá. Amikor a jalandhara bandhát a khecari mudrával (nyelv zár) együtt gyakoroljuk, akkor felfogjuk a binduból alácsöpögő nektárt, és nem hagyjuk lecsöpögni a manipurába, ahol a belső Nap tüze folyamatosan ég - így az nem vész kárba, nem emészti el a tűz. A tanítások szerint ekkor az öregedés lelassul és a halhatatlanság íze érinti meg a gyakorlót.
- "Even an old person can become young when Uddiyana Bandha is done regularly." Hatha Yoga Pradipika
Bandha what? In Sanskrit bandha means to lock, to hold or to tighten. It also refers to a lock or valve in and of itself.
- Intro to Yoga's Interior Locks
There are three principle bandhas in the body and a fourth that ties them all together. The ancient yogi philosophers said that when you master the locks, your master the yoga practice, the practice on the outside - floating in and out of asanas, holding for long periods of time and managing new positions - and the practice on the inside - consistent single pointed concentration, steady and long breath and a calm, clear mind. And in a straight-up modern, western sense, the bandhas help you regulate and control all your internal systems, hormonal, sexual, metabolic, digestive and more. Whether you care about the east, the west, or both, the bandhas are a critical factor. Note, bandhas should not be practiced while pregnant.
- Mula, Uddiyana, Jalandhara, Maha: Lock Up & Take Off!
- Mula Bandha: In Sanskrit mula means root, and thus Mula Bandha is the root lock.
- Mula Bandha is introduced with the contraction of the pelvic floor muscles. Draw the pelvic floor in and up. To find it, sit, stand or even be in an asana, and if you are a man, contract the area between the anus and the testes. If you are a woman, contract the muscles at the bottom of the pelvic floor, behind the cervix. Initially the anal sphincter will also contract, but with time and practice you will be able to hone in on the Mula Bandha region and leave the rest aside.
- Quite simply think of Mula Bandha as the lock that allows your energy to flow up, not down and out. If your energy is forced to flow up and stay inside you, for that matter, it will grow exponentially, leaving you with that amazing feeling of floating as you walk out of class. It will also allow you to float in class, as an engaged Mula Bandha allows you to be lighter on your limbs, and thus lighter on your mat. This lightness prevents you from becoming fatigued when the teacher makes you hold something for what seems like forever and a day or do the umpteenth Chatarunga. In a more physiological sense, Mula Bandha stimulates the pelvic nerves, the genital system, the endocrine system and the excretory system. It has also been shown to relieve constipation and depression.
- Uddiyana Bandha: Moving up from Mula Bandha we have the second bandha, Uddiyana. In Sanskrit uddiyana means to fly up or to rise up. This “flying up lock” is thus all about your insides flying upwards, intangibly meaning your energy, tangibly meaning your diaphragm, stomach and abdominal organs.
- You achieve Uddiyana Bandha by gently drawing the stomach inwards. Imagine a golden thread that is attached two fingers width under the navel, that is pulling in and up. From an anatomical viewpoint, the transverse abdominal muscles will be lightly activated. To find Uddiyana Bandha start standing up tall, feet about a meter apart. Inhale through your nose and reach your arms up alongside your ears. Exhale out of your mouth and fold forward placing your hands just above your knees. Without inhaling close your lips, straighten your elbows, and feel your abdominal wall and organs push up and back towards your back. It should feel somewhat like a suctioning back and up of everything on the inside. If you are doing it correctly and happen to glance at your profile in a mirror, you should see your waist tiny winy, with the ribs noticeably protruding over and in front of your abdomen or belly button. Retain as such for as long as possible and still comfy, then exit the bandha via inhaling through your nose and standing up straight, raising your arms up along side your ears, then exhaling through your nose again as you move your arms down.
- Uddiyana Bandha can be one of the most transformative aspects of your yoga practice, especially as you get more advanced. It moves the energy upwards with much more force than Mula Bandha, thus allowing you to invert and jump more easily, as well as float forward and back more lightly and twist more deeply. Because the abdominal wall is pressing the organs and tissues of the abdominal cavity backwards, Uddiyana Bandha creates a soft massage for the deeper internal muscles of the lower back. In a more day-to-day sense, Uddiyana Bandha is the ultimate remedy for abdominal and stomach ailments, from constipation to indigestion. It stimulates your digestive juices, thus increasing your metabolism and tones your overworked abdominal organs. It also balances the adrenal system, relieving stress, lethargy and tension, and it is the sure fire way to get flat washboard abs without ever doing any crunches.
- Jalandhara Bandha: Jalandhara Bandha is pretty much the only double chin you will want and try to have. In Sanskrit jal means throat, jalan means net and dharan means stream or flow. Thus in the most basic sense, Jalandhara Bandha can be considered the throat lock that controls the flow of energy in the nerves and blood vessels of the neck.
- Jalandhara Bandha is the third energetic valve. You can achieve Jalandhara Bandha, when you lower and pull your chin back a little, and bring it closer to your sternum or place it between the clavicles. When practiced with Khecari Mudra - thus saving the nectar of imortality, Soma or Amrita, dripping down from Bindu Visarga, from the fire of Manipura - aging slows down. You can achieve Khecari Mudra when you roll your tongue back and up against the soft palate and smile slightly. Jalandhara Bandha redirects the ascending energy in the spinal column in a spiral motion forwards. To find Jalandhara Bandha sit up tall, either in a comfortable cross legged position or on your shins with your butt on your heals. Place the palm of your hands on your knees. Inhale slowly and deeply through your nose, then bring your chin towards your neck and lift your sternum ever so slightly. Press down on your hands and straighten your elbows, pull your chin back further and retain as long as possible. To exit lift your chin, inhale the remainder of capacity into your lungs and exhale. The chin is not lowered in all positions. Nevertheless the energetic quality of Jalandhara Bandha persists.
- Unlike the first two, Jalandhara Bandha is normally performed in combination with specific breathing practices and rarely done on its own. That said, it is immensely powerful as it compresses the sinuses on the main arteries of the neck, and in doing so helps regulate the circulatory and respiratory systems. The pressure on the throat helps to balance the thyroid and metabolism. And if no one is looking at you at work, engage Jalandhara Bandha as an instant trigger for mental relaxation as well as stress and anger relief.
- Maha Bandha: This the so called “perfect lock”. Maha in Sanskrit means great, and Maha Bandha is the combination of all three aforementioned bandhas.
- Sit in a comfortable seat, on your shins or cross legged, palms of the hands on the thighs or knees. Inhale fully through your nose and exhale completely through your nose. Squeeze until every last drop is out. Without inhaling engage Jalandhara Bandha, then find Uddiyana Bandha, and from there engage Mula Bandha. Retain, pressing your palms down, as long as possible. When you have had enough, inhale fully and release all the bandhas in the same order.
Maha Bandha gives the benefits of all three bandhas and regulates the entire endocrine system. It cleanses the nadis and stimulate the chakras. It helps you regulate and control your respiratory, circulatory, hormonal, excretory, sexual, metabolic, digestive and nervous system. It energizes your body and calm your mind. It makes you see clearly and gives you a feeling of well being. And as an added plus, it makes you a much better swimmer, runner or dancer. So lock them all up and watch how your yoga practice and your body, will take off!
- “According to the Yoga Sutra, the term Bandha refers to the “binding” of consciousness to a particular object or locus (desha), which is the very essence of concentration.” Georg Feuerstein
Bandha is techniqe to control energy and to lock prana inside the body. This is technically something very subtle. Therefore physical action and muscle contraction are only a small part of bandha.
- Using bandha to control energy from the breath
- Two poles of a battery between which energy flows - in this way bandhas conduct breath through the body, working against the force of gravity and achieving lightness. Bandha allows energy to flow.
- From an anatomical viewpoint, Mula Bandha and Uddiyana Bandha support breathing. Due to the combined effect of the bandhas with the breath, firmness in the torso, length in the spinal column and room for movement are created. Stability in the torso is essential for powerful body movement. Only a stable torso can be raised into almost breathtaking handstands. The length created in the spine minimises pressure on the intervertebral discs during deep forward bends and avoids a possible impact of the spinous processes of the vetebrae during seemingly impossible backbends. The sucked-in belly also achieves space for various asanas in which excessive volume in this area would be a disadvantage.
- Bandha is frankly a natural reflex for powerful movement of the body. You can observe how bandhas are activated on their own when you lift a heavy object. Gymnasts, acrobats, bungy-jumpers, ballet dancers and other athletes know this power house under various names and use it as an essential aid in their sport.
- Energetically, the bandhas create two opposing forces like the poles of a battery, between which energy can flow. Mula Bandha draws energy towards the lower end of the spine, into the Muladhara Chakra, the resting place of kundalini shakti. Mula Bandha gives you firmness and stability. Uddiyana Bandha literally means „flying up“. Uddiyana Bandha draws prana out of it’s foundation, the Muladhara Chakra, up through the spinal column. Uddiyana Bandha gives lightness, helping you to overcome the force of gravity.
- In the beginning there was nothing and out of the nothingness there came sound. This original sound is called spanda. Spanda is a Sanskrit term for the subtle creative pulse of the universe as it manifests into the dynamism of living form. Spanda can be translated to mean vibration, sound, movement or motion, referring to waves of activity issuing forth from an unseen source of spontaneous expression. The vibration of this first sound divided the nothingness into two opposing forces. Like plus and minus, which together again give nothing. The whole universe exists in the field created by these opposing forces, in the vibration of this original sound. If the sound fades into silence, then the universe will disintegrate again into nothingness. As it is described in the tantra. The whole cosmos is a temporary dance between the two opposing forces, ascending energy (prana) and descending energy (apana), inhalation and exhalation, male und female, light and dark, hard and soft, positive and negative, sun and moon, destroying and procreating.
The practise of yoga symbolises the dance of opposites, that the world make up. With each inhalation you strive to move upward, to expand, with each exhalation you root yourself firmly in the ground, becoming small and compact. With each inhalation, Uddhyana Bandha conducts energy upwards, allowing you to become light. With each exhalation Mula Bandha conducts energy downwards, letting you become heavy. If the forces of opposition in you are in balance, then you will find yourself in internal harmony and bodily health.